γατα

Αξιοποίηση των ΤΠΕ στο Νηπιαγωγείο •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
Νήπια
••Πέμπτη•, 04 •Απρίλιος• 2013 14:35•
Η εξέλιξη των υπολογιστών και η ανάπτυξη των εκπαιδευτικών λογισμικών έφερε τιςνέες τεχνολογίες προ των πυλών της αίθουσας διδασκαλίας. Είναι γενικά παραδεκτόπως η αναγκαιότητα για τεχνολογικό ?αλφαβητισμό? αφορά και στις μικρές ηλικίες μετις οποίες ασχολείται η προσχολική εκπαίδευση. Η εισαγωγή του υπολογιστή στονηπιαγωγείο αποτελεί σημαντική εκπαιδευτική μεταρρύθμιση των τελευταίων ετών στην εκπαίδευση των παιδιών προσχολικής ηλικίας. Η χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή και γενικά των ΤΠΕ,καθώς επίσης και η ανάπτυξη εκπαιδευτικού λογισμικού και αντίστοιχωνδραστηριοτήτων στην προσχολική εκπαίδευση έχει ήδη εξαπλωθεί σε πολλά σχολικά συστήματα (Plowman & Stephen, 2003, Druin & Fast, 2002, Haugland & Wright, 1997).
Στο δικό μας Νηπιαγωγείο τα παιδιά μαθαίνουν (και εξασκούνται με την επανάληψη) να:

1.Ζωγραφίζουν με το πρόγραμμα ΤuxPaint και το Drawing for Childrens

2.Μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τη μηχανή αναζήτησης .

3.Μεγενθύνουν και μικραίνουν εικονίδια στο πρόγραμμα  Kidspiration

4.Επεξεργάζονταιι ένα "κείμενο" ( τα παιδιά γράφουν το όνομά τους και το μορφοποιούν:αλλάζουν το μέγεθος της γραμματοσειράς,αλλάζουν το χρώμα του ονόματος , σβήνουν τα λάθη τους ,αλλάζουν σειρά ... )

Τα παιδιά βλέπουν τις...μαγικές δυνατότητες του υπολογιστή

μαγκια