γατα

2015-05-03 08 49_29-Έγγραφο1 - Microsoft Word Starter

Oμαλή μετάβαση από το Ν/Γ στο Δημοτικό •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Παρασκευή•, 27 •Μάρτιος• 2015 17:02•

Ο στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία ευνοϊκών συνθηκών, για την εξάλειψη ταυ άγχους και της ανησυχίας των νηπίων για το αυστηρό πρόγραμμα του «μεγάλου σχολείου», η επαφή του με τα μεγαλύτερα παιδιά στο διάλειμμα και το δέος προς τον διευθυντή του Δημοτικού. Για τον λόγο αυτό, επιλέγονται δραστηριότητες, που προετοιμάζουν το νήπιο στην αρχή και στη συνέχεια με τη «συμμετοχική διαδικασία» του στο πρόγραμμα, εγκαθιδρύεται ένα αίσθημα σιγουριάς και αυτοεκτίμησης.

Επίσης στόχο αποτελεί η γεφύρωση της ασυνέχειας των προγραμμάτων μεταξύ Νηπιαγωγείου και Δημοτικού καθώς και η «σύγκλιση» των προσδοκιών των γονέων και των δασκάλων απέναντι στον μαθητή.

omali metabasi   κάνε κλικ για ενημέρωση από τη Σχολική Σύμβουλο κ. Σοφία Περδικάρη

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Παρασκευή•, 27 •Μάρτιος• 2015 17:29••

σψηγρ 1

yahoo.gr